Ar ko atšķiras bankas no mazajiem aizdevējiem?

Izdzirdot vārdus “ātrais kredīts internetā”, mums automātiski nāk prātā nebanku aizdevēji. Savukārt, dzirdot terminu “ilgtermiņa aizdevums”, ir skaidrs, ka runa ir par bankām. Taču šie nav vienīgie aizdevuma veidi – pastāv arī vidēja apjoma kredīti, kurus izsniedz gan bankas, gan mazie aizdevēji. Šodien apskatīsim visus iespējamos variantus, kur un kā izdevīgāk aizņemties.

Nebanku aizdevēji

Vienkāršiem vārdiem sakot, mazie aizdevēji jeb nebanku kredītiestādes ir tiesīgas izsniegt aizdevumus internetā. Tas nozīmē, ka jebkuram pilngadību sasniegušam un strādājošam pilsonim ir iespēja aizņemties mazāku vai lielāku naudas summu. Katram aizdevējam gan atšķiras aizdevumu apjoms, taču summas svārstās no 100 līdz 15 000 eiro.

Lai būtu vieglāk orientēties, nebanku aizdevēji kredītus ir iedalījuši divās kategorijās – ātrie aizdevumi un patēriņa kredīti. Atšķirība starp abiem galvenokārt ir izsniegtajā aizdevuma apjomā, atmaksas termiņā un procentu likmē.

  • Ātrie aizdevumi. Visbiežāk mazie kredīti tiek izsniegti apjomā no 100 līdz 1500 eiro. Respektīvi, tādā apjomā, lai no nākamās algas tos varētu viegli atmaksāt. Parasti visi mazie aizdevumi internetā tiek izsniegti jau dažu minūšu laikā no pieteikuma brīža. Tos var aizņemties personas, kas ir vecākas par 18 vai – dažos gadījumos – 20 gadu vecumu.
  • Patēriņa kredīti. Lai arī nebanku aizdevēji piedāvā patēriņa kredītus, kas ir sākot no 100 eiro, pareizāk tomēr būtu teikt, ka šāda veida aizdevumi ir sākot no 1000 līdz 15 000 eiro. Respektīvi, šis aizdevums ir piemērots lielākiem tēriņiem, tādēļ nereti tiek dēvēts arī kā mājokļa kredīts. Tāpat kā ātrie aizdevumi, arī patēriņa aizņēmums ir ērti noformējams internetā un tiek piešķirts stundas laikā.

Kā zināt, kurš no abiem kredīta veidiem ir piemērotāks? Pirmkārt, ir jāvadās pēc nepieciešamības un nevajag aizņemties vairāk, nekā ir nepieciešams. Steidzamiem un neatliekamiem tēriņiem piemērotāki ir mazie kredīti, taču remonta vai mājokļa labiekārtošanas vajadzībām – patēriņa aizņēmums.

Kredīti bankās

Atšķirībā no nebanku aizdevējiem, bankas piedāvā lielāka apmēra aizdevumus – kredītus mājokļa vajadzībām, hipotekāros kredītus, studiju kredītus un auto līzingus. Mazākos aizņēmumus var noformēt internetā, taču hipotekārā kredīta iegūšana ir visai laikietilpīgs process. Principā tas, uz ko vairāk fokusējas bankas, ir ilgtermiņa aizdevums.

  • Patēriņa kredīts. Būtībā tas ir līdzīgs nebanku kredītiestāžu patēriņa kredītam, jo tā summa svārstās no 300 līdz 15 000 eiro. Arī noformēšana notiek internetā, taču nosacījumi kredīta saņemšanai ir stingrāki.
  • Hipotekārais kredīts. Īsumā sakot, tas ir kredīts mājokļa iegādei. Lai to saņemtu, ir nepieciešams pastāvīgs darbs ar stabiliem ieņēmumiem, kā arī vajadzīga pirmā iemaksa. Nereti tiek izsniegts arī kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu.
  • Studiju kredīts un auto līzings. Šo kredītu summas ir līdzīgas patēriņa aizņēmumam, un pieteikšanās notiek elektroniski attiecīgajā internetbankā. Auto līzingam nereti ir jāveic arī pirmā iemaksa.

Joprojām neesi pārliecināts, kurš kredīts tev ir piemērotāks? Aicinām izpētīt interneta resursus un dažādas banku un nebanku aizdevēju mājaslapas, kurās pieejams procentu kalkulators vai kredīta kalkulators. Tas ļaus vieglāk saprast potenciālās ikmēneša izmaksas, bet jebkurā gadījumā iesakām rūpīgi izvērtējiet savas iespējas atmaksāt aizņēmumu. Ja iespējams, tad labāk tomēr naudu iekrāt vai atrast veidus, kā to nopelnīt.